Az ‘érthető input’ egy nyelvtanulással kapcsolatos nyelvészeti, illetve pedagógiai angol kifejezés (‘comprehensible input’) félig sikerült magyarítása. Az érthető input Stephen Krashen amerikai nyelvész nyelvelsajátítással kapcsolatos elméletéhez kötődik. Eszerint létezik tanulási erőlködéstől teljesen mentesített, könnyű és örömteli nyelvtanulás, és ez az élvezetes és rendkívül hatékony eljárás megfelelő nyelvi körülményeket teremtve bárkinél megismételhető. A megfelelő körülményekbe az érthető input is beletartozik.
A beszéd akár egy betörés előtt álló vadló. Mégis akad, aki nekiveselkedik és erejét megfeszítve le akarja gyűrni ezt a vad lovat. Nyomul és erőlködik emberi felsőbbrendűségének tudatában, pedig a szíve mélyén ő is érzi, hogy ebben a csatában nem győzedelmeskedhet: hiába akarja, hiába próbálja, nem fogja tudni erővel legyűrni őt.
‘Kilépés a komfortzónából’ – trendi üzenet. A megszólalás azonban nem kellene, hogy a komfortzónából való kilépésről szóljon. Igen, bátorság kell ahhoz, hogy valakivel felvedd a kapcsolatot angolul, de a beszéd maga nem ennek a függvénye …
Egy fizikai készség felépüléséhez az izmokat szükséges nagyon sokszor ugyanabba a helyzetbe hozni, mivel azok a rendszeres intenzív gyakorlás által erősödnek meg. Így alakul ki az “izommemória” is, amely pl. hangszer tanulásnál a könnyed játék feltétele. Az elme viszont, amely a beszédkészség fejlődéséért felelős, rendszerint igen rosszul reagál az ilyen monoton gyakorlásra, meg úgy általában bármilyen kényszerre.
Ha a nyelvtanulás természetes folyamatában zavar keletkezik, kialakulnak olyan sajátos jelenségek, készségbeli hangsúlyeltolódások, amelyek rendes körülmények között (a tanulás törvényszerűségeinek figyelembe vétele mellett) sosem alakultak volna ki. Hogyan lehet ezt a helyzetet kezelni?
Nagymamám, amikor még élt, szenvedélyes tévéző volt. Gyerekként sosem értettem, miért próbál tanácsokat osztogatni a sorozatszereplőknek, pedig rendszeresen tette. Mi, gyerekek, ezt akkor megmosolyogtuk, nem értettük, hiszen mi már tévé mellett nőttünk föl, ő azonban még a képernyőmentes érában született, ezért neki természetes volt, hogy az emberekhez (még ha a dobozban vannak is) beszélni kell. A nagymamámat beszédre ösztönözte a tévé: nem tudott csendben szemlélődni, szinte ‘benne volt’ a filmben. A mai gyerekek azonban nem úgy reagálnak a képernyőre, mint ahogyan a nagymamám anno tette…
A közvélekedés az, hogy a mai modern eszközök (mesék, zenék) igen hatékonyak egy nyelv megismerésében: segítségükkel egy kisgyermek komoly lépéselőnyre tehet szert a nyelvtanulásban. Valóban igaz ez? Ténylegesen vajon mekkora hatásfokkal bírnak ezek az eszközök?
Ma újra belefutottam… A tipp, ami megöli az angolosságodat. Valahogy így hangzik: “Jobb, ha lejegyzeteled a szavak kiejtését, mint hogy rosszul tanuld meg.” (sic) Ez most komoly?
Az angol szavak kiejtését nem lehet a magyar hangokat jelölő betűkkel leírni. Ha így jegyzetelsz, olyan leszel, mint Carl a lenti videóban, aki jó tanuló módjára leírta, mit és hogyan kell mondania. Íme a videó…
Olivér és Eszter vagyunk, nyelvoktatók. Ketten együtt ehhez értünk: nyelvoktatás, illusztrálás, cikkírás, videózás, fotózás. Minden megszerzett készségünket és tapasztalatunkat bevetjük, hogy te sikeres nyelvtanuló legyél.
Több, mint 27.000 élő angol órányi tapasztalattal a hátunk mögött készítjük videós tananyagainkat. Tapasztalataink és tanulóink visszajelzései alapján is kijelenthetjük, hogy angol videós tananyagaink valóban képesek megszüntetni a nyelvtanulók legnagyobb ellenségét, a nyelvi blokkot.
Online videós anyagainkban a ‘100% angol, 0% magyar’ oktatási filozófiát követjük. Meggyőződésünk, hogy neked nem több és több memorizált szóra és megismert szabályra van szükséged ahhoz, hogy beszéld az angolt, hanem – ahogy Stephen Krashen nyelvész is megfogalmazta -, csupán rád szabott angol nyelvi környezetre, amelyben az angol nyelvet spontán, természetes módon (azaz nem elméleti szinten, hanem gyakorlatiasan) elsajátíthatod.
Mi ezt az egynyelvű angol környezetet teremtjük meg videóinkkal és tananyagainkkal.
HOZD LÉPTRE SAJÁT FELHASZNÁLÓI PROFILOD, ha szeretnéd az oldalt a maga teljességében élvezni: extra videók, leiratok, mini-tanfolyamok, email sorozatok stb.